Krakowska Linia Muzealna

Krakowska Linia Muzealna to wspólna inicjatywa Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie i Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. Głównym celem jej funkcjonowania jest regularne kursowanie w okresie wakacyjnym zabytkowego taboru komunikacji miejskiej.

Jelcz 272 MEX z przyczepą włączający się do ruchu na aleję 3 MajaSkład Sanok SN1 z doczepą MAN PN3 skręcający na łuku w ulicę św. Wawrzyńca

Obejmuje ona linię “0” obsługiwaną zabytkowymi tramwajami, kursującą na stałej trasie Dajwór – Cichy Kącik, jak i okazjonalne uruchamianie innych linii obsługiwanych zabytkowymi tramwajami oraz autobusami. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu osób interesujących się komunikacją miejską, mogą Państwo odbyć jedyne w swoim rodzaju podróże na pokładzie historycznych pojazdów i zobaczyć jak dawniej funkcjonowała komunikacja miejska w Krakowie.

Co więcej, Krakowska Linia Muzealna kursuje przez obszary miasta cenne kulturowo i turystycznie. Pętla uliczna Dajwór znajduje się blisko serca krakowskiego Kazimierza, znanej dzielnicy Żydowskiej. Natomiast trasa linii 0 wiedzie przez tereny Starego Podgórza i Starego Miasta, które fragmentami znajdują się na obszarze wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO, a także na obszarze parku kulturowego. Okazjonalnie uruchamiane są także linie specjalne (autobusowe lub tramwajowe), które kursują z okolic centrum Krakowa w stronę Nowej Huty, dzielnicy Krakowa zdominowanej przez krajobraz socjalistycznych osiedli i zabudowań, która w ostatnich latach staje się coraz bardziej modną destynacją turystów odwiedzających Królewskie Miasto.

Na poniższych stronach zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat Krakowskiej Linii Muzealnej oraz aktualnościami: