Najczęściej zadawane pytania

Pytanie: Co to Krakowska Linia Muzealna?

Odpowiedź: Krakowska Linia Muzealna to zorganizowane przejazdy zabytkowych tramwajów i autobusów, które odbywają się w Krakowie w ramach wakacyjnych linii, żeby przypomnieć wszystkim mieszkańcom i turystom jak się podróżowało przed II Wojną Światową, za czasów PRL, a także w latach ’90.

P: Na jakich trasach kursują  zabytkowe pojazdy?

O: Zabytkowe tramwaje kursują przystanku z Dajwór do Cichego Kącika przez Stare Miasto w ramach linii “0”. Oprócz tego, nieregularnie jest uruchamiana zabytkowa komunikacja autobusowa, której trasy i rozkłady jazdy podawane są odpowiednio wcześniej. Zdarzają się również dodatkowe, specjalne linie tramwajowe.

P: Kiedy jeździ linia muzealna?

O: Linia “0” kursuje w każdą niedzielę i święto od ostatniego weekendu czerwca do trzeciego weekendu września, autobusy wyjeżdżają 2-5 razy w ciągu wakacji. W niektórych sezonach Krakowska Linia Muzealna rozpoczyna swoją działalność nieco wcześniej, bo już z początkiem czerwca.

P: Ile kosztuje przejazd?

O: W pojazdach Krakowskiej Linii Muzealnej obowiązuje zwykła taryfa Komunikacji Miejskiej w Krakowie, jej szczegóły można znaleźć na stronie Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. W każdym pojeździe znajduje się kasownik, pozwalający na skasowanie biletów, także tych wcześniej zakupionych. Bilety można nabyć w automatach biletowych ustawionych na ulicach Krakowa oraz w kioskach prowadzących sprzedaż biletów komunikacji miejskiej.

P: Kto jest organizatorem?

O: Krakowska Linia Muzealna funkcjonuje dzięki życzliwości MPK S.A. w Krakowie, które jest właścicielem historycznego taboru, Zarządu Transportu Publicznego, który organizuje i finansuje funkcjonowanie linii, a także Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, którego członkowie stanowią obsługę konduktorską pojazdów i pomagają w prowadzeniu działań mających na celu remonty i pozyskiwanie zabytkowych pojazdów w ramach wolontariatu.