Category Archives: Ciekawostki

Ile zostało z nami tramwajów-berlinek?

Wagony typu K, pomimo że przede wszystkim są jednym z symboli komunikacji miejskiej Warszawy, to są dosyć ciekawym przypadkiem wśród zabytkowego już taboru komunikacji miejskiej w Polsce. Stało się tak, ponieważ żaden inny typ wagonów nie miał szczęścia do tego, by zostać wyprodukowanym w liczbie kilkudziesięciu egzemplarzy, a 1/3 ówczesnej produkcji mogła istnieć do dzisiaj. Dodatkowo, zabytkowe Berlinki znalazły nowych właścicieli w wielu miejscach w Polsce i pełnią różne funkcje. Dlatego chcielibyśmy przedstawić spis zabytkowych wagonów typu “K” produkcji Gdańskiej Fabryki Wagonów oraz Wspólnoty Interesów Górniczych w Katowicach, oddział w Chorzowie.

Niektóre z zachowanych pojazdów pełnią najlepszą możliwą funkcję jaką mogą, czyli są czynnymi eksponatami muzealnymi, bądź w najbliższej przyszłości mają zostać odremontowane. Inne pojazdy wypełniły zbiory muzeów transportu i innych przewoźników, jednakże nie jest planowane w najbliższym czasie ich uruchomienie.… Czytaj więcej / Read more... “Ile zostało z nami tramwajów-berlinek?”

Numeracja linii komunikacyjnych w Krakowie

W Krakowie przez wiele lat ewoulował i wykształcał się jednolity schemat numeracji linii tramwajowych i autobusowych. Żeby był on intuicyjny i jednoznacznie wskazywał na rodzaj linii którą widzimy na przystanku, zakresy liczb stosowane do oznaczania linii podzielono na pewne przedziały. Na chwilę obecną stosuje się następujące liczby do oznaczania linii:

Numeracja linii tramwajowych:

0 – linie specjalne obsługiwane taborem zabytkowym (w tym Krakowska Linia Muzealna)

1-29 – Linie zwykłe

30-39 – nieużywane 501 bazuje na dawnej linii A, a 503 obsługiwanymi regionami miasta nawiązuje częściowo do dawnej linii C. W tym samym czasie zakres linii 501-506 służył dla linii rekreacyjnych, które w okresie wiosenno-wakacyjnym kursowały na po

40-49 – Linie wspomagające/szczytowe

50-59 – Linie Krakowskiego Szybkiego Tramwaju

60-69 – Linie nocne

70-79 – Linie czasowe/zastępcze

80-89 – Linie cmentarne i inne specjalne

90-99 – nieużywane

Numeracja linii autobusowych:

100-199 – Linie miejskie zwykłe

200-299 – Linie aglomeracyjne

300-399 – Linie aglomeracyjne przyśpieszone

400-499 – Linie miejskie wspomagające/szczytowe

500-599 – Linie miejskie przyśpieszone

600-699 – Linie miejskie nocne

700-799 – Linie miejskie czasowe/zastępcze

800-899 – Linie cmentarne oraz pracownicze

900-999 – Linie aglomeracyjne nocne

Oznaczenia linii dawniej:

Powyższe systemy są efektem wielu lat ewolucji.… Czytaj więcej / Read more... “Numeracja linii komunikacyjnych w Krakowie”