Nysa N59M - Al. 3 Maja
Autobusy

Mikrobus Nysa N59M #28

Historia autobusu

W 1952 roku przekształcono utworzoną pięć lat wcześniej w Nysie Fabrykę Mebli Stalowych w Zakłady Budowy Nadwozi Samochodowych. Początkowo produkowano w nich specjalne zabudowy do zastosowania w pojazdach ciężarowych. W miarę urbanizacji kraju, bardzo zaczął być odczuwalny brak lekkich samochodów dostawczych, o ładowności do jednej tony. Opracowanie takiego pojazdu zlecono Fabryce Samochodów Osobowych. Równolegle, w nyskich zakładach podjęto prace projektowe nad konstrukcją o identycznych założeniach. Ostatecznie został wybrany projekt nyskiego Zakładu Samochodów Dostawczych, co pozwoliło na produkcję mikrobusów marki „Nysa”.

Pojazdy marki Nysa charakteryzowały się konstrukcją podwozia bazującą na podzespołach z samochodu osobowego FSO Warszawa. Dzięki temu były one proste w montażu i serwisie poprzez łatwą dostępność części. Oferowane były w wielu wersjach różniących się rodzajem zabudowy, a także zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Prezentowany tutaj pojazd posiada zabudowę mikrobusową, przewidzianą do przewożenia dziewięciu osób, a do napędu wykorzystuje czterosuwowy silnik M-20, popularny wówczas w Polsce i ZSRR jako jednostka napędowa dla samochodów osobowych i dostawczych. Do wnętrza pojazdu prowadziły drzwi ręczne w układzie podobnym do znanego ze współczesnych mikrobusów i samochodów dostawczych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie zakupiło na początku lat ’60 kilka autobusów marki Nysa N59M, jednakże pomimo starań, były używane tylko w charakterze wozów zaplecza technicznego i pracowniczych. Wyjątkiem był epizod na linii do Lasku Wolskiego, który trwał przez dwa wakacyjne miesiące 1966 roku. Zachowany egzemplarz został odkupiony od prywatnego właściciela w 2005 roku, a następnie przez dwa lata był starannie remontowany. Jego prezentacja odbyła się w trakcie obchodów 80-lecia autobusów w Krakowie. Mikrobus o numerze bocznym 28 stanowi od tamtego czasu bardzo cenne uzupełnienie kolekcji historycznego taboru komunikacji miejskiej w Krakowie.

Dane techniczne:

Producent: Zakład Samochodów Dostawczych (Nysa)
Rodzaj autobusu: Mikrobus
Lata produkcji: 1959-1964
Lata eksploatacji w Krakowie: 1966
Autobus zabytkowy: Od 2007 roku
Długość całkowita: 4 410 mm
Masa własna: 1 360 kg
Silnik: M-20 (benzynowy, 50KM)
Skrzynia biegów: Manualna, zsynchronizowana (4 biegi)
Liczba miejsc siedzących: 9
Liczba miejsc ogółem: 9

Galeria