Warszawa, skrzyżowanie ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich
Historia jednej fotografii

Trójskład eNek uchwycony w Warszawie w 1964 roku

Warszawa, skrzyżowanie ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich, czyli popularna “patelnia” w samym centrum Warszawy w roku 1964, parę lat przed powstaniem dzisiejszego Ronda Dmowskiego. Na fotografii widzimy trójskład eNek na linii 25, który rozpoczął chwilę wcześniej bieg na Placu Narutowicza i zmierza w kierunku pętli Kawęczyńska Bazylika, zlokalizowanej na Pradze.

Tramwaj był prowadzony przez zmodernizowany wagon typu N o numerze 799, przerobiony na jednokierunkowy z harmonijkowymi drzwiami (bez napędu), który ciągnął dwie klasyczne doczepy typu ND z połowy lat ‘50.

Oprócz tego na zdjęciu widoczne są m.in. Ikarus 620 w wersji po face-liftingu, samochód Warszawa 200P “pick-up”, Wołga GAZ-21, motocykl i fragment Nysy N57 w wersji furgon, a także ubrany w biały mundur milicjant kierujący ruchem. W tle widać budowę hotelu Metropol.

Obecnie, jeśli ktoś chce przejechać się zabytkowym Ikarusem 620 albo trójskładem “eNek”  może się udać do Krakowa, zaś stan wozu silnikowego ze zdjęcia odwzorowuje warszawski tramwaj o numerze taborowym 716. Co ciekawe, wagony po takich modernizacjach zostały w latach ‘60 przekazane do innych miast, przez co dawniej takie tramwaje można było spotkać nie tylko w Warszawie, ale także m.in. w Krakowie i we Wrocławiu zanim zostały poddane kolejnym modernizacjom.

Warszawa, skrzyżowanie ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich