Parowóz serii Tx2 w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, 3 czerwca 1976. Na fotografii widzimy parowóz serii Tx2 o numerze inwentarzowym 355, który stoi wraz ze składem pasażersko-towarowym jako eksponat.
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji powstało w 1972 roku na stacji Wenecja w miejscowości o tej samej nazwie, znajdującej się na sieci Żnińskich Kolei Dojazdowych, w pobliżu m.in znanego rezerwatu archeologicznego w Biskupinie. Jest to największy skansen kolejowy na rozstaw szyn 600 mm w Europie, gromadzący ponad 70 eksponatów związanych z tym rodzajem wąskich torów. Oprócz tego, duże kolekcje taboru wąskotorowego w Polsce, gromadzone również od kilkudziesięciu lat, posiada skansen w Sochaczewie (na tor 750 mm) oraz w Gryficach na (na tor 1000 mm).
Prezentowany na zdjęciu parowóz Tx2-355 pochodzi z 1911 roku. Został wyprodukowany przez firmę Orenstein & Koppel AG w Berlinie i początkowo należał do jednostki pruskiego wojska kolejowego w Hanau nad Menem, pracując według zapotrzebowania na kolejach polowych. Trafił na PKP w roku 1918 i od tego czasu pracował m.in. na Gnieźnieńskiej Kolei Powiatowej, Kujawskich Kolejach Dojazdowych. W sierpniu 1972 roku zapoczątkował, jako pierwszy eksponat, funkcjonowanie skansenu kolei wąskotorowych w Wenecji i właśnie z pierwszych lat stacjonowania tam pochodzi prezentowana fotografia.
W 2016 roku parowóz wypożyczono ze Żnińskiej Kolei Powiatowej na cel ustawienia w roli pomnika obok zrewitalizowanego budynku stacji kolejowej Wrocław Główny Wąskotorowy, który znajduje się przy Placu Staszica. Remont pojazdu odbył się w Jaworzynie Śląskiej, a całą inicjatywę zrealizowano w ramach projektu “Zapomniane miasto”, który miał związek z uzyskaniem przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
Źródło fotografii: Grażyna Rutowska / Narodowe Archiwum Cyfrowe