Autobus Ligi Popierania Turystyki
Kraków, skrzyżowanie ulic Wielopole, Starowiślnej, św. Gertrudy, Siennej oraz Potockiego (obecnie Westerplatte) w czerwcu 1939 roku. Pokazowy autobus Ligii Popierania Turystyki stoi zaparkowany pod “Pałacem Prasy”, w którym wówczas mieściła się siedziba Ilustrowanego Kuriera Codziennego, z którego pochodzą fotografie z tego wpisu.
Na fotografiach widzimy jeden z autobusów oddziału Ligi Popierania Turystyki z Wisły, które w 1939 roku były wykorzystywane w celach promocyjnych. Wizyta autobusu w Krakowie miała prawdopodobnie związek z obchodzonymi w czerwcu Dniami Krakowa, które wówczas współorganizowała Liga, a także szeroko zakrojoną kampanią promocyjną “Wypoczynek letni 1939”. Identyczny autobus jeździł wtedy też m.in. po będącym pod administracją polską Bohuminie.
Najprawdopodobniej były to autobusy na podwoziu firmy Chevrolet, karosowane przez wytwórnię Józefa Zagórskiego z Poznania. Autobusy te wyglądały bardzo nowocześnie i cechowały się o wiele wyższym standardem wnętrza i wyposażenia niż większość pojazdów poruszających się wówczas po polskich drogach. Wdrożenie takich autobusów miało na celu promocję transportu autobusowego, która była wówczas jednym z zadań LPT. Autobusy z tej samej wytwórni jeździły też m.in. na trasie Kraków – Katowice.
Źródło fotografii: Narodowe Archiwum Cyfrowe.